חדשות  הדפס

סורגים ומעקים
מה ההבדל בין סורגים ומעקים על מה צריך להקפיד כשרוצים לדאוג לבטיחות

סורגים ומעקים - ההבדלים


כאשר אנו מעוניינים להשתמש במעקה כדי שלא לכסות את כל החלון עלינו להקפיד כי המעקה יתאים לדרישות התקן שהחשובה שבהן היא שבין 10 ס"מ ל 90 ס"מ לא יהיה שום פס אופקי שניתן לדרוך עליו! ושהגובה המינימלי של המעקה יהיה 105 ס"מ.


סורגים - מעצם הגדרת השם הינם עשויים שתי וערב ועל כן אינם יכולים לשמש כמעקה ועליהם לכסות את כל פתח החלון אחרת הם משמשים כסולם.


בבתים ישנים יש בחלונות ומרפסות מעקי בטון  עד גובה כ 50 ס"מ ומעליהם מעקה ברזל בגובה של כ 60 ס"מ. מעקים אלו אינם עומדים בדרישות התקן למרות שגובהם עולה על מה שכתוב בתקן משום שניתן להניח את הרגל על מדרגת הבטון ואז המעקה שנשאר איננו  בטיחותי.


במקרה כזה מומלץ להחליף את המעקה הקים במעקה תקני שגובהו יהיה 105 ס"מ מגובה המדרגה. יש לזכור שהגבהה למעקה איננה עושה אותו תקני משום שבגובה השממנו עושים את ההגבהה ניתן לשים את הרגל וממילא צריך שההגבהה תהיה בגובה של 105 ס"מ מנקודה זו. יש לזכור שהגבהה עוזרתלטפס משום שניתן להאחז בה ולשים את הרגל על תחתיתה ולכן תמיד נשאף למעקה שעומד בתקן ולא נעשה טלאי על טלאי ונגרום לכך שנקבל תוצאה הפוכה למה שרצינו וזו הגברת הבטיחות.


סורגים ומרווח


דרישה נוספת חשובה היא שהמרווח בין מוטות הסורגים או המעקים תהיה לא גדולה מ 10 ס"מ וזאת כדי שראש של תינוק לא יוכל לעבור דרך המעקה.  כאן יש יתרון לסורגים כי ניתן לעשותם מחומר דק יותר כי לא ניתן לכופף את מוטות הסורג בגלל המרווחים הקטנים בין המוטות לעומת מעקים שיש מינימום של 80 ס"מ אורך וקל יותר לכופף אותם ולהרחיב את המרווח בין המוטות


בחלונות רגילים שמתחילים בגובה 105 ס"מ שגובהם בדרך כלל כ 100 - 120 אסור לשים מעקה של כ 50 ס""מ משום שהמעקה עוזר לילד לטפס ולעמוד על אדן החלון ואז הוא עלול למעוד דרך הפתח הנותר ולפול. לכן בחלונות כאלו מומלץ תמיד לשים סורגים. 


 לעומת זאת במרפסות או בחלונות צרפתיים שמתחילים קרוב לרצפה וגבהם כ1.5-2 מטר ניתן  לשים מעקים שעומדים בדרישות התקן  אך עלינו לזכור  שהילד עלול להביא כסא ליד המעקה ואז למעשה אין לנו פתרון בטיחותי ועדיף לשים סורגים שיכסו את כל החלון .


זכרו בטיחות קודמת לאסטתיקה  


 


 


2008-12-14